üzüm sirkesinin faydaları: üzüm sirkesi cilde saça ve insan sağlığına yararları

üzüm sirkesinin faydaları, üzüm sirkesinin cilde faydası ,üzüm sirkesinin saça faydası, üzüm sirkesinin insan sağlığına faydaları

üzüm sirkesi

Üzüm sirkesi, üzüm şırasının sirke haline getirilmesi ile elde edilen aromatik ve ekşi bir sirke türüdür. Elma sirkesinin koyu bordo rengi, ve tadı, kalitesi hakkında bizlere ciddi ipuçları verecektir. Üzüm sirkesi birkaç haftada imal edilebileceği gibi, ahşap materyalden yapılmış fıçı içerisinde aylarca bekletilerek te elde edilebilmektedir. Ahşap fıçının özelliği, elma sirkesi oluşurken elma şırasının oluşumunda buharlaşmayı kolaylaştırmakta ve mayalanmayı hızlandırmaktadır. Salatalarda bolca kullanılan üzüm sirkesi, hem mutfakta hem de sağlık ve zayıflama için kullanılan bir bitkisel sıvıdır.

Üzüm Sirkesinin İnsan Sağlığına Faydaları

Üzüm sirkesi, antibakteriyel ve antiviral özellikleri ile oldkça güçlü bir mikrop kırıcı olarak grip, nezle, soğuk algınlığı bademcik şişmesi gibi bir çok hastalığı iyileştirici ve bitkisel çözüm sunan faydaları bulunmaktadır. Yaraları iyileştirici etkisi de bulunan üzüm sirkesi, enerji verici yönüyle de fayda sağlar.

Üzüm sirkesi, çok güçlü bir antioksidan ve içerdiği polifenoller ile hücreleri tamir edici ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir. Üzüm sirkesi içerisindeki antioksidanlar aynı zamanda kalp krizi, kanser, ve diğer hastalıkları da iyileştirici etkisi ile faydalıdır.
Üzüm sirkesi, içerisinde barındırdığı pepsin gibi sindirimi artıran enzimler ile metabolizmayı hızlandırıyor ve hazmı kolaylaştırıyor.
Üzüm sirkesi, aynı zamanda diyabet hastalığı için de tedavi edici özellikleri olan bir bitkisel içecektir. Araştırmalarda günde 5 çay kaşığı elma sirkesi içmenin vücudun insülin dengesini sağlaması bakımından da sağlığa faydaları olduğu ortaya çıkmıştır. İnsülin hassasiyetini azaltan üzüm sirkesi, diyabetli hastalarda görülebilecek oldukça tehlikeli komplikasyonların da önüne geçmektedir.

Üzüm sirkesi yukarıda bahsettiklerimizin haricinde de insan sağlığına faydaları olan bir bitkisel iksirdir. Bu faydaları kısaca sıralamak gerekirse:
*Üzüm sirkesi kolesterolü düşürür.
*Üzüm sirkesi antioksidan zenginliği nedeniyle yaşlanma sürecini yavaşlatır.
*Üzüm sirkesi su ile karıştırılıp kaynatıldığında bunun buharı, baş ağrısına bitkisel çözümler sunmaktadır. *Baş ağrısı için bitki arıyorsanız üzüm sirkesi içmelisiniz.
*Üzüm sirkesi mineraller ve vitaminler bakımından çok zengin bir içeriğe sahiptir. Bu yönüyle boy uzatıcı içecek olarak kemikleri güçlendirmektedir.
*Üzüm sirkesi anemi ve bitkinliğe bitkisel çözümdür.
*Üzüm sirkesi nasır tedavisi için de kullanılmaktadır.
* Üzüm sirkesi, varislere ve siğillere sürüldüğünde bu rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.

Üzüm sirkesi zayıflatırmı- Üzüm sirkesi ile zayıflama

Üzüm sirkesinin zayıflamaya faydaları şu şekildedir. Üzüm sirkesi iştah kesici bir içecek olarak kilo kontrolü, kilo verme ve zayıflama amacıyla kullanılabilmektedir. Günde yarım çay bardağı üzüm sirkesini içerek 1 ayda 5 kilo zayıflama sağlayabilirsiniz. Zayıflamak için elma sirkesi gibi üzüm sirkesi de etkilidir. Ancak elma sirkesi ile zayıflama daha kesin sonuçlar vermektedir.

Üzüm sirkesinin cilde faydası

üzüm sirke ciltte kullanım yolu su ile birlikte olmaktadır. Bu şekilde üzüm sirkeli suyun cilde faydaları daha fazladır. Üzüm sirkesi cilde faydası açıklandıktan sonra üzüm sirkesi ile cilt bakım kürünü anlatacağım. Üzüm sirkesi, cilt yumuşatıcı, cilt rengini açıcı, cilt beyazlatıcı, ve cilt lekelerine doğal çözüm sunan bir sıvıdır. 5 çay kaşığı üzüm sirkesini 200 ml su ile karıştırın ve bu suyu yüzünüze pamukla sürün. Zamanla cildin gerginleştiğini, cilt lekelerinin yok olduğunu ve cilt yumuşatıcı etkisini hissedeceksiniz. Üzüm sirkesi ayrıca güneş lekeleri ve güneş yanıklarına kesin çözüm sunan bir içecektir.

Üzüm sirkesinin saça faydası
Üzüm sirkesi kepeğe bitkisel çözüm olarak bilinir. Ayrıca saç rengini canlılaştıran ve saç köklerini güçlendiren bir etkisi ve faydası vardır.

Add Comment