Uzun Dönemde Kilo Verme Yolları

“Hızlı bir şekilde kilolarınızı kaybedin!” yüzlerce diyet programının tek reklamı. Bu söz çok çekicidir. şu kaçınılmaz bir gerçek ki kaybettiğiniz kilolar bütün esrarengizliğiyle bir süre sonra alışkanlıklardan dolayı yine kendini gösterecektir, Amerikalılar bu zamana kadar ki en şişman toplumdur..
Bu karmaşaya karşı önlem almak için Behevioral Approach to Weight Loss (kilo kaybetmede davranışsal yaklaşım) diye bir metod denenir. bu yöntem sağlıksız beslenme alışkanlıkları sonuçları göze alınarak yapılmış bir çalışmadır.sizin günlük davranışlarınızı değiştirip size bunları uzun süre korumakta yardım etmenin iste birkaç yolu:

Birinci Basamak
Dengenizi değiştirin, daha az kaloriler alın ve egzersizlerle daha fazlasını harcayın.
İlk olarak günlük kalori ihtiyacınıza karar verin. Eğer bunu 500 kalori olarak düşündüyseniz.Bu sizin 1 haftada 1 pound kilo vermeniz anlamına gelmektedir.
İkinci olarak haftalık egzersizlerinizi belirleyin. Egzersizlerinize kendinizi zorlamadan başlayın mesela haftada 1000 kalori yakmayı düşünün– yani 10 mil yürüyün.

Kayıt
Bu biraz sıkıcı gelebilir ama çok iyi bir yoldur “yediğiniz yiyecekleri hesaplayın”.Günlük aldığınız kalorileri iyi hesaplayın, ve hangi besinden kaç kalori aldığınızı not edin. Aynı banka dekontlarındaki gibi her şeyi not alın. eğer gün sonu kafanızda oluşturduğunuz değerlerin altında kaldıysanız, bankanızda harcanmadık paralarınız var demektir; ve bunları bir sonraki gün bozabilirsiniz.

İkinci basamak
Bir hareketiniz her hafta değiştirin.yaşam tarzınızı değiştirmek için haftalık özgürlüklerinizi gözden geçirin.. Yeni alışkanlıklar edinin, bunlar sizin günlük rutinlerinize karışacak, ve sizin daha sağlıklı yaşamanıza neden olacak– belki birisi kilo almanızı engelleyecek.
işte burada yapabileceğiniz bir kaç yeni alışkanlıklar var. unutmayın küçük değişiklikler uzun zamanda büyük ve güzel sonuçlar yaratır.

Hayat egzersizlerinizi artırın
Günlük yaşamda daha hareketli olun, ve bunun sonucunda daha fazla kalori yakın. mesela, merdivenleri asansörle değil yürüyerek çıkın, arabanızı alışveriş merkezinden uzağa park edin, yada evinize arabayla gitmek yerine arkadaşınızla yürümeyi tercih edin.

Add Comment