Yara Otu kürü: Göz eti bitkisel tedavisi için doğal çözüm

Yara Otu kürü: Göz eti bitkisel tedavisi için doğal çözüm

Göz eti rahatsızlığı, gözün buruna yakın bölgesinde konjonktiva adı verilen göz kapaklarının uç kısmında görülen Pterygium adı verilen etli oluşuma verilen isimdir. Göz eti, genelde fiziksel görünüm rahatsızlığı haricinde herhangi bir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır. Göz eti için en uygun bitkisel çözüm ise yara otu kürü dür. Yara otu, bilimsel sınıflandırma olarak Ballıbabagiller familyasından bir bitki türü olup bilimsel adı, Prunella vulgaris tir. Çok yıllık bir bitki olan Yara otunun boyu 30 cm civarıdır.

Latince Adı: Prunella vulgaris

Familyası: Labiatac

Kullanılan bölümü: Bitkinin tümü

Yara Otunun Faydaları Nelerdir?

Yere yakın, tırmanan bu çokyıllık bitkinin boyu 30 santimetre kadardır. Nane ailesinin bu üyesinin kısa bir rizomu, serbestçe . Yara otunun dallanan köşeli gövdesi, mavimsi çiçekleri ve yumurta biçimli, sivri uçlu, yaprakları vardır.

Yara Otunun Faydaları ve Şifalı bir bitki olarak geleneksel kKullanımı

yara otu

Dadılar baktıkları çocuklara bu bitkiyi toplamamalarını, toplarlarsa şeytanın onları alıp götüreceğini söylermiş. Yara otu İngilizce’de “her derde deva” anlamına gelen takma adlara sahiptir; bu, bitki geleneklerini inceleyenler için tam bir bilmecedir. Çünkü bitkinin ilaç olarak kullanımı çok sınırlıdır. Latince adın, Almanca’da “kahverengi olan” anlamına gelen braıme sözcüğünden bozma “brunella” sözcüğünden türediği düşünülür. Bu bitki, eskiden doktorların İmzalar Doktrini dedikleri, bitkilerin iyileştirdikleri organa benzedikleri düşüncesinin bir örneğidir.

Yara Otunun Faydaları ve Tıbbi Kullanımı

On altıncı yüzyü bitki uzmanı ve Kraliçe I. Elizabeth’in dışişleri bakanı John Gerard bitkiyi övmüştü. “Dünyada bundan daha iyi bir yara bitkisi yoktur,” ayrıca şarap ve suyla karıştırıldığında “içteki ve dıştaki tüm yaraları iyileştirir” diye yazmıştı. İnsan ağzına benzediği düşünülen bitki, boğaz ağrılarını ve çeşitli ağız enfeksiyonlarını geçirmek için kullanılmıştır. Ayrıca ishal ve çıban tedavisinde de kullanılmıştır. Son zamanlarda, bitkiden elde edilen özütlerin HIV’i baskıladığı yolunda spekülasyonlar gelişmiştir. Çin’de tansiyon düşürmede ve antibiyotik olarak kullanılır. Almanca’da ve Fransızca’da bir atasözü şöyle bir öğütte bulunur: “Yara otu olanın ne hekime, ne de cerraha ihtiyacı olur.”

Add Comment