Yeni Beverly Hills Diyeti

Orjinal Beverly Hills diyeti 1980 lerin başında geliştirilmiş ve o dönemlerdeki sıfır beden modasına istinaden zayıflamak için neredeyse açlıktan öldürecek kadar aç bırakan bir diyet türü olarak uygulanmaktaydı. DÖnemin modelleri ve hollywood yıldızları bu diyet ile ani kilolar vererek zayıflamak uğruna sağlıklarını riske atmaktaydılar.  Beverly hills diyetinin bu ilk hali sadece günlük 800 kalori alımına izin vermekte ve 40 günlük bir peryotta 10- 15 kilo zayıflama hedefi konulmaktaydı. Ancak 2010 yılında bu diyet tekrar diyetisyenlerce elden geçirilerek çok sağlıklı bir zayıflama diyeti haline dönüştürülmüştür.

Yeni Beverly Hills Diyeti

Yeni versiyonu ile beverly hills diyeti, aç kalmadan doğru zamanda doğru besinler tüketmek felsefesi üzerine yoğunlaşmıştır. beverly hills diyeti ile ilgili araştırmalar yapan diyetisyen yazar Judy Mazel’e göre beverly hills diyet listesinde proteinler sadece proteinlerle, karbonhidratlar sadece karbonhidratlar ve yağlarla birlikte tüketilmelidir. Meyve tüketimi asla başka yiyeceklerle ve besin grupları ile birlikte yapılmamalıdır.

Diğer bir ifadeyle son haliyle beverly hills diyeti, karbonhidrat, protein ve yağların, meyvelerin dengeli tüketimi ile yapılan bir diyet haline dönüşmüştür.

Yeni Beverly Hills diyet reçetesinde sanahları, kahvaltı yerine bolca enzim bakımından zengin meyveler tületilmelidir. Ancak sadece tek tip meyve tüketmek lüzumu vardır. Şayet ikinci bir myve yiyecekseniz bu durumda en az 1 saat kadar beklemek zorundansınız. Meyvelerin ardından diğer besin grupları (karbonhidratlı gıdalar) ile beslenebilmek için en az 2 saat belemek zorunludur. Bu bekleme süresince sadece su içmeye izin verilir.  Karbonhidtalı besinleri yediğinizden itibaren artık günün geri kalan saatlerinde meyve yememelisiniz. Aynı şekilde akşam öğünü de proteinli gıdalar ile başlamakta ve akşam yemeğinin ardından yenilecek besinlerin günün geri kalanında en azından  %80 inin protein içermesi gerekecektir.   Elma sirkesi haricindeki diğer tüm içecekler de  meyve olarak sayılmaktadır. Elma sirkesini bir çay bardağı ile dilediğiniz kadar içebilirsiniz.

Diyeyisyen Mazel’in teorisine göre yemeklerde besin gruplarını karıştırmak, enzimlerin de içiçe geçmesine neden olmakta ve bu de etkisiz bir hazıma ve sindirime neden olmaktadır. Diyeyisyen Mazel’in diyet kitabında meyveler mini karbonhidratlar olarak adlandırılmakta ve meyvelerin ince bağırsaklardaki sinidirim süresi 20 dakika olarak verilmiştir. Oysa  şekerli ve undan oluşan karbonhidratlı gıdaların sindirim süresi yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir ve bu da kilo alımına neden olmaktadır. Proteinli besinler ise yaklaşık olarak 10 saatte sindirilmektedir.

Bu nedenle yiyeceklerin gruplanarak sırayla tüketilmesi aynı zamanda bizlerin sindirim hızını da artırmaktadır. şayet ağır sindirilen proteinli gıdaların hemen ardından karbonhidratlı gıdalar tüketirsek meyve ve karbonhidratlı godaların içerisinde bulunan yağlar tam anlamıyla parçalanamadan vücuda geçecek ve bu da fazla kilo olarak depolanacaktır.   Diyeyisyen Mazel’in diğer bir teorisi de bir sindirim organı çalışmaya başladığında diğerlerinin yavaşladığıdır. Yani mide asitleri yoğun olarak salgılanırken karbonhidratların sinidiriminde önemli bir rol alan ağızdaki tükürük salgılamasının azaldığı gibi…

Bu durum da bazı gıdaların neden zaman aralıklarıyla yenmesi gerektiğini izah etmektedir.  Şayet bu diyeti uygular ve sonucunu bizlerle paylaşırsanız bu sayede diğer kullanıcılar da bu yorumları ile faydalanmış olurlar.

Add Comment