Yeşil çay ve Zayıflama

Yeşil çay ve diyet hoş bir içecek ile zayıflamak sağlık açısındada katkı sağlıyacağından seçilmiş iyi bir yöntemdir. Çin ile janponya üzerinde uzun yıllardır şifa olarak kullanılan yeşil çay içinde bulundurduğu EGCG muhteşem kuvvetli bir antioksidan sayesinde önem taşımaktadır. EGCG yapısında bulundurduğu minelarallerin C ve E vitamininden bile daha etkili olduğu söylenmektedir. Yeşil çayın yararları ;

1- Kanseri önler
2- Güneşin zarar etkilerini azaltır
3- Cildin yapısını kuvvetlendirir.
4- Kolesterol ile tansiyonun dengede kalmasına yardımcı olur
5- Alerji oluşmasını önler.
6- Grip ile soğuk algınlığına karşı vücut direncini arttırır.
7- İçeriğindeki florid diş etlerini korur.

Yeşil çay içerisinde normal bir kahvenin 8/1 oranında kafein vardır. Yeşil bu manada bir zarar içermemektedir. Nedeni ise bu orandaki kafein yarar bile sağlamaktadır. Günmüzde yeşil çay ve diyet birbirine uyumlu iki unsur haline gelmiştir kilo vermek ve zayıflamak anlamında birçok araştırmalar ve sonuölar ile yeşil çayın metabolizmayı daha hızlı harekete geçirerek yağların daha çabuk erimesinde yardımcı olduğu görülmüştür.

Yeşil çay daha önde hiç içmemiş ya da hoşlanmamış olabilirsiniz. Fakat bir kez daha yeşil çayın üzerine gidin gelin bir defa çayı nasıl yapacağını hakkında fikir verelim. Öncelikle normal bir ölçüde bir tatlı kaşığı kadar yeşil çayı su ile kaynama noktasına gelene kadar kaynatın. Ya da kaynattıysanız çayın üzerini dökmeden 5 dk kadar dinlenmeye bırakın. Sıcak suyu ekledikten sonra demliği örtüp servis yapabilirsiniz. Yeşil çay sıcak suda 2 dk kadar demlendiği zaman yeteri kadar dinlenir. Ancak şunu unutmamalısınız 1-2 dk sonra yaprakları çaydan çıkarın. Bunun dışında yeşil çayı başka çiçekler ya da otlar ile karıştırabilirsiniz. Yeşil çay ve diyet alanında bu bağlantıyı kurmak çok basittir.

Add Comment