Yiyerek kendinizi avutmanın önüne geçebilirsiniz!

Tekrarlanabilir programında Marie-Rose Koro, yemekle kendini avutmanın önüne nasıl geçileceği hakkında şu önerilerde bulunuyor;

* Yürüyüşe çıkın, köpeğinizi gezmeye götürün, rahatlama egzersizleri yapın.
* Bir arkadaşınıza telefon edin.
* Bir sonraki hafta sonunuzun veya gelecek tatilinizin organizasyonunu yapın.
* Dansa veya müzik dinlemeye gidin.
* Ortalığı toparlayın.
* Diş doktorunuzun yapmanızı söylediği şeyi yapın: Dişlerinizi fırçalayın ve ağzınızı gargara yapın.
* Alışverişe muhakkak önceden hazırlanmış liste ile çıkın ve alışverişinizi yemekten sonra yapın. Çünkü boş mide ile kendinizi alışverişe kaptırırsınız.
* Yemeklerden tatma ya da atıştırma riskini azaltmak için mutfakta olabildiğince az zaman geçirmeye çalışın.
* Artan yemekleri hemen atın yoksa akşama onları bitirmek istersiniz. Bu belki prensiplerinize aykırıysa da, amacın araçları geçerli kıldığı
bilinmelidir.
* Yemeğinizi bitirdiğinizde, kibarlığı bir kenara bırakarak hemen masayı terk edin. Bu sayede, size tekrar servis yapılmasını veya kalan ekmek parçasını bitirmenizi önlemiş olursunuz.
* Yemek porsiyonlarınızı azaltın fakat kendinizi tercih edilmiş gıdalardan yoksun bırakmayın… “Az, ama iyi!” işte sağduyunun yolu budur.
* Yemeğinizi tabağınıza alın ve sakın yemek tenceresini masaya koymayın. Hiç bilinmez… Belki de tabağınıza tekrar servis yapmamanız gerektiğini unutabilirsiniz.
* Yemeğinizi her zaman ve yalnızca hep aynı yerde yiyin. Tüm yemeklerinizi mutfakta ya da yemek salonunda yiyin. Akşam yemeğinizi televizyonun önüne getirmeyin (televizyonu kapatırsanız daha da iyi olur).
* Açlığınız geçtikten sonra, “hayır teşekkür ederim” diyebilmeyi öğrenin. Hiç kimse size kızmayacak ve sizin “az iştahlı” olmanıza alışacaklardır.
* Ya hep ya hiç kuralını bırakın, küçük bir zevk bütün çabalarınızı yıkmayacaktır, fakat direk olarak karnınıza ya da kalçalarınıza yerleşecek olan pastanın tüm paketini de bitirmeniz yersizdir.
* Kendinizi suçlu hissetmeyin. Olası kontrol dışına çıkışlarınızı dramatize etmeden gidermeye çalışın. Düşüncelerinizden suçluluk duygusunu çıkarıp atın.
* Kilo kaygınızı unutun. Kilo (kadınlar için) hormon dönemlerine, vücutta su tutulma olaylarına ya da bağırsakların durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Düzenli olarak tartılın, fakat bu sizde bir kaygı oluşturmasın.
* Kışkırtıcı şeyleri ortadan kaldırın, çünkü fıstık, çerez, cips, vb şeylerden arındırılmış bir ortamda sağlıklı olarak yemek yemek daha kolay olacaktır…
* Masada yiyeceklere değil, tartışılan konuya konsantre olun.
Streslerinizden kurtulun ve beslenmeyi bir panzehir gibi kabul etmemek için, sizi yemek yemeye iten heyecanlarınızı ortaya çıkarın.Add Comment