Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür-Büyük ve Küçük Tansiyon Nasıl Düşer?

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür-Büyük ve Küçük Tansiyon Nasıl Düşer, Tansiyona bitkisel çözüm, tansiyonu düşüren doğal yöntemler?

yüksek tansiyon

yüksek tansiyon

Tansiyona çözüm olacak doğal ve bitkisel yöntemler arayanların mutlaka okuması gerektiğine inandığım bir yazı ile karşınızdayız. İlaçlar ve diyetler yüksek tansiyonu düşürmek için tek başına yuygulanabilecek yöntemler değillerdir. Derin şekilde nefes alıp vermek, meditasyon ve yoga yapmak, egzersiz yapmak ve hatta araba cilalamak bile yüksek tansiyon düşürücü yöntemler olarak işe yaramaktadır. Tansiyon düşürücü haplar konusuna gelirsek, kesinlikle doktor onayı ve reçetesi olmadan tansiyon hapları kullanmamalısınız. Doktorunuz size tansiyon düşürücü haplar ve ilaçlar kullanmanızı tavsiye etmiyorsa doğal yollarla tansiyon nasıl düşürülür bunu araştırmalısınız. İşte bu yazımızda da sizlere tansiyona doğal çözüm nasıl bulunur onu anlatacağız.

Ev işleri yapmak tansiyonu düşürüyor: Indiana üniversitesinde yapılan bir araştırmada bulaşık yıkamak, yerleri süpürmek gibi günlük olağan ev işlerinin yüksek tansiyona iyi geldiği ortaya çıkartılmış. Bu tür günlük fiziksel aktiviteler sistolik tansiyon adı verilen büyük tansiyonu 13 ml daha fazla düşürmektedir. Normal tansiyonun 140/90 olduğu ve bundan fazlasının yüksek tansiyon olarak tanımlandığı dikkate alınırsa 13 ml bir tansiyon düşüşü önemli bir doğal tedavi anlamına gelmektedir.

Çim biçmek, elektrik süpürgesi ile ev temizlemek, bulaşık yıkamak gibi etkinlikler, aynı zamanda zayıflamak için de kilo verdirici egzersizler olarak göze çarpmaktadır.

Meditasyon ve yoga teknikleri

Zİhinsel yollarla da konsantrasyon yükseltilerek tansiyon düşürtülebilmektedir. Günde 10 dakika kadar sadece tansiyonu düşürmeye odaklanarak zihinsel meditasyon kişilerde tansiyon 10 birim azalmaktadır. Ayrıca yoga yapanlarda damar daralması ve tıkanıklığı da büyük oranda engellenmektedir.

İyi uyku çekmek tansiyonu düşürür

Fransa da yapılan bir araştırmada uyku sırasında horlama, kabus, uyku apnesi gibi uyku şikayetleri olan kişilerin normal uyku çekenlere nazaran daha düşük tansiyona sahip oldukları ispatlanmıştır. Bu bakımdan günde en az 8 saat kaliteli bir gece uykusu ile istirahat etmek yüksek tansiyona iyi gelen şeyler arasındadır.

Stres ve baskı ortamları yüksek tansiyonun nedenleri arasındadır

Stresin tansiyonu yükselttiği bilinmektedir. Stresi azaltıcı hobiler edinmek ve açık havada yürüyüş yapmak bu bakımdan çok faydalı olmaktadır.

Tansiyonu düşürmek için yapılabilecek şeyler, doğal yöntemler ve bitkisel çözümler kısaca şunlardır:

1. Tempolu yürüyüş yapmak
2. Derin nefes almak
3. Potasyum bakımından zengin meyveler, sebzeler ve besinler tüketmek
4. Sodyumlu yiyeceklerden uzak durmak
5. Bitter çikolata tüketmek
6. Doktor kontrolü ve reçetesi ile hap atmak
7. Azıcık üzüm sirkesi içmek
8. Kafeinsiz içecekler içmek
9. Siyah çayı bırakmak, yerine yeşil çay veya ıhlamur adaçayı içmek
10. Yoğun çalışmamak
11. Müzik dinleyerek relaks olmak
12. Horlama ve uyku apnesine çözüm bulmak

Add Comment