zayıflama egzersiz hareketleri ile kilo vermenin yolları

zayıflama egzersiz hareketleri ile kilo vermenin yolları

Kilo vermek içinEgzersiz yapmayı düşünüyorsanız bunun kuralları ve ilkelerine uymak gerekmektedir. Bu egzersiz kuralları kalıcı zayıflama için şarttır.

Zayıflama Egzersizi Kuralı1: Bolca Dayanıklılık Ve Kondisyon Kazandıran Egzersizleri Yapın

zayıflama egzersizleri

Hem dayanıklılık çalışması hem de kalp-damar çalışması bizlere farklı faydalar sunarlar. Kalbinizin maksimum çalışma hızının yaklaşık olarak %65’i ile %85’i arası bir seviyede çalışmanız aşırı miktarda kalori yakmanızı ve kalp ve akciğerlerinizin randımanını arttırır.Dayanıklılık çalışması vücudunuzu kuvvetlendirir ve şekillendirir ve sizin kas kütlenizi arttırmak suretiyle metobalizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar.Bir dayanıklılık egzersizinden diğer dayanıklılık egzersizine hiç ara vermeden beklemeksizin geçmek,ayrı ayrı yapılan egzersizlerden yaklaşık olarak %25 daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Ayrıca bu program süre limitli dizi halinde çalışma temeline dayandığından başlangıç ve orta seviyedeki kişilere arttırılmış seviyedeki bir sonraki egzersizlere geçişte birkaç dakikalık ara zaman verilmektedir. Sadece dış görünüş olarak iyileşmeyecek ve kendinizi iyi hissetmeyecek aynı zamanda uykuda bile kalori yakacaksınız.

Zayıflama Egzersizi Kuralı 2:  Verilen kilolar korunmaz ise tekrar geri alınır.

Reversibility ilkesi basitçe açıklamak gerekirse “işlemeyen demir pas tutar” prensibidir. Ne yazık ki üzerinizden atmak için sanki savaştığınız fazla kilolarınız eğer egzersiz çalışmasını terk etmeniz halinde size koşa koşa geri dönecektir. Metobalizma hızı egzersiz programı öncesindeki dönem seviyesine düşecek ,kilo verme hızınız yavaşlayacak,dayanıklılığınız ve takatiniz azalacak ve eğer beslenme programınızı da değiştirmezseniz kendinizi vermiş olduğunuz o güzelim kiloları geri almış halde bulacaksınız.  Vücudumuz oldukça esnek bir yapıya sahip olup her yeni duruma ve şarta uyum sağlama yeteneğine sahiptir. Ancak adaptasyon aşamasında yeni durum devam etmelidir. Eğer egzersizin tekrarını artırmayı azaltıp efor şiddetini artırmayı tercih etmelisiniz. Yapılabilecek en fazla efor gerektiren egzersiz uygulamalarını haftada 1*2 kez 8 dakikalık kısa sürelerde her gün uygulamayı tercih edin ve asla kendinizi fazla zorlamayın. Aksi takdirde kısa zamanda bıkkınlık baş gösterebilir. Zayıflama egzersizlerinde bu istenmeyen bir durumdur. Zira motivasyonu kaybetmesi kolaydır ve kazanılmış olan motivasyonu sürdürmek zordur.

Zayıflama Egzersizi Kuralı 3: Her Zaman Uygun Şekilde Isının Ve Soğuyun

Egzersizin doğasına uygun, ısınmadan egzersize başlama ya da doğal olmayan ısınma ve soğuma sakatlıkların başlıca sebebidir. Set çalışmalarına başlamadan önce bazı vücudu esnetme ve 2-3 dakikalık yavaş koşu (jogging) gibi callistenik egzersizler denilen ve aletsiz ancak ritmik egzersizler yapmanızda fayda vardır. Bu basit egzersizler, zayıflama hareketlerine geçmeden evvel iyi bir ısınma evresi sunacaktır. Isınmış olan kas gruplarının zayıflama egzersizlerinizde soğuk olan kas gruplarından daha fazla kalori harcayacağı aşikardır.  Egzersiz çalışmanızı tamamladıktan sonra en başta yapmış olduğunuz esneme ve ısınma hareketlerini aynen 2-3 dakika aralıklarındaında yapın.Bu vücudunuza soluklanma ve bilahare dinlenmeye geçmeden önce rahatlama ve kasılmış olan kas gruplarınızın normal haline geri dönmesini sağlayacaktır. Esneme hareketlerinizi 3-5 kez tekrarlayarak ve 15-25 dakika aralığında yapınız.

Zayıflama Egzersizi Kuralı 4: Egzersiz İle Yorgunluk Hissinin Üstesinden Gelin

Nihayetinde yorgunluk hissi sizi egzersizde uygulamış olduğunuz taktikleri göz ardı etmenizi yada onların işe yaramadığı düşüncesine kapılmanızı sağlayacaktır. Akla ve bilimsel gerçeklere uygun olarak hazırlanmış olan bir egzersiz programı yorgunluk hissinden korunmanızı ve ondan kurtulmanızı sağlayacaktır. Örneğin;    bedenin üst kısımlarını çalıştıran bir zayıflama  çalışmasını üst üste 3 kez  yapmanız belki zayıflamak için bir miktar faydalı olabilir ancak böyle bir egzersiz programı izlemek zamanla yorgunluğa ve bitkinliğe sebebiyet vererek performansınızın düşmesine ve o zayıflama hareketlerinden gereken verimin alınmamasına  neden olabilir. Mantıklı olanı önce küçük kas gruplarının çalıştırılması ile takip edilen bir egzersiz programında daha sonra aşamalı olarak büyük kas gruplarını çalıştıran egzersizlere geçilmesidir. Sizin zindeliğinizi ve hareketliliği devam ettirme heyecanı ve egzersiz çeşitliliği sunmak için sizlere farklı gün,farklı egzersiz ve farklı yöntemleri yapmanızı öneriyoruz

Zayıflama Egzersizi Kuralı 5: Önce Tekrarı Arttırın Sonra Ağırlıkları

Bu çok önemli bir egzersizle zayıflama ilkesidir. Bu kuralı uyguladığınız takdirde zayıflama egzersiz programınızın har safhasında başarılı olarak ideal kiloya ulaşmada  en yüksek seviyede başarı elde edeceğinizi söylemek yalan olma.  Şayet zayıflama egzersizlerine (yeni başlayanlar için) artan zorluk kuralı gereğince 30 dk.periyotlarda başlarsanız, ilk önce ağırlıkları arttırmaktan ziyade her egzersiz için uyguladığınız zaman dilimini 45 dk ve 60 dklık periyotlara taşımanız daha önemlidir.Bu size en uygun süreci temin edecek ,sizin potansiyel kas dayanıklılığınızı en üst seviyeye taşıyacak ve zindeliğinizi ve direncinizi arttıracaktır .Tabi bol bol da kalori yakmanızı sağlaması da cabası…

Add Comment