Zayıflama egzersizleri kilo verdirir mi zayıflatırmı!

Zayıflama egzersizleri kilo verme ve zayıflama için en az diyetler kadar önemlidir. Vücudun daha fazla enerji harcaması için mutlaka diyet ve egzersizler bir arada uygulanmalıdır. Peki ara sıra yapılan egzersizler zayıflatır mı!

Egzersizlerin zayıflatıcı etkiye kavuşabilmesi için öncelikle sık biçimde yapılması gerekmektedir. Günlük olarak ne kadar egzersiz yaptığınız değil, egzersizleri ne kadar sıklıkla yaptığınız önemlidir. Haftada 2 den daha az sıklıkla yapılan vücut egzersizleri, zayıflama sağlamazlar. Haftalık olarak en az 4 kez günlük 45 dakika kardiyo egzersizleri denilen egzersiz yöntemlerinin tatbik edilmesi gerekmektedir. Kardiyo egzersizi lafı sizi korkutmasın. Aslında kardiyo egzersizleri vücudu hiç yormadan enerji harcanacak düzeye getiren egzersiz teknikleri dir. Yürümek, trekking, yüzmek, bisiklete binmek, en ideal kardiyo egzersizleri arasındadır.

Vücudun kilo verme ve zayıflama için bir destek noktası vardır. yapılan her küçük egzersiz bir sazın teline dokunulması gibi uzun süreli bir titreşim rezonans meydana getirir. Her rezonans, egzersizden sonraki 24 saat içerisinde metabolizma hızını artırarak enerji ve kalori yakımını hareketsizken bile bir üst düzeye çıkartır. Haftada 4 kez 40 saat arayla yapılan egzersizler gerçekten zayıflatıcı etkiye sahiptir.

koşmak zayıflama egzersizi

koşmak zayıflama egzersizi

Egzersizleri yaparken yaş ve hareketsizlik gibi handikaplarımızı düşünerek kendimizi yormayacak şekilde spor yapmalıyız. Burada amaç , tekrar tekrar belirttiğim gibi çok fazla enerji harcamak değil, vücudun metabolizma hızını belirli bir noktaya taşıyabilmekten geçmektedir. Egzersizler hem kalp damar sağlığımızı korur, hem sağlıklı yoldan zayıflama ve kilo kontrolü sağlar hem de bizi zihnen ve bedenen formda tutarak yaşama sevincimizi yükseltir. Egzersiz yaparken uygulayacağımız diyetler asla tek tip olmamalı ve vücudun ihtiyacı olan proteinleri vitaminleri yeteri kadar temin edebilecek besin çeşitliliğine sahip olmalıdır. Aksi takdirde ağır diyetler ile birlikte egzersiz yapmaya devam ederseniz bu kez ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. O nedenle tek tip yiyeceklerden oluşan veya şok diyet tabir edilen diyet formüllerinden uzak durmanız gerekmektedir. Egzersiz sırasında vücudun kas hücreleri beslenmeye ihtiyaç duyar. Eğer sıkı bir diyetle bedenin gereksinimi olan protein, karbonhidrat ve vitaminlerden yeteri kadar alamazsanız bu durumda kas ve eklem sakatlıkları gelişebilir. Ayrıca diyet sırasında kas yakmak hiç te akılcı bir yol değildir. Bizim amacımız yağ yakarak zayıflamak olduğuna göre yağ yakımını öne çıkaracak türden diyet formülleri ile birlikte egzersiz programı takip etmemiz en güzel yol olacacaktır.

Yazı hakkında yorum bırakın