Zayıflama Haplarının Zararları ve Yan Etkileri

Zayıflama Haplarının Zararları ve Yan Etkileri

zayıflama hapları

Zayıflama hapları çoğu kişi için kolay yoldan kilo vermek için iyi bir alternatif olarak görülebilir. Ancak bazı zayıflama hapları kişinin bedensel dengelerini alt üst edebilecek etkilere de neden olabiliyor. Bir kısım zayıflama haplarının kalp rahatsızlıklarını ve kalp krizini tetiklediğini daha önceki haberlerde öğrenmiştik. Bu sefer ise ünlü zayıflama hapının insan psikolojisini bozduğuna ilişkin deliller ortaya çıktı. Bunun üzerine de bir çok avrupa ülkesinde zayıflama hapı acomplia nın AB ülkelerinde satışına yasak getirildi.

Avrupa İlaç Kurumu tarafından alınan bir kararla intihara ve ani ölümlere yol açabildiği gerekçesiyle zayıflama hapı Acomplia’nın satışı durduruldu.

Avrupa İlaç Kurumu (AMA) “zararının yararını geçtiği” gerekçesiyle ilacın lisansını askıya alma kararı aldı. AMA’dan yapılan açıklamada, “Ciddi psikiyatrik rahatsızlıkların, klinik denemelerde ortaya çıkandan çok daha fazla olabileceği”sonucuna varıldığı kaydedildi. Açıklamada, ilacın “gerçek hayatta” klinik denemelerdekinden daha az
etkili olduğunun da kanıtlandığı belirtildi.

İlaç, 2. tip diyabet hastalarıyla kolesterol problemleri olan obez ve şişman hastalar için üretilmişti. Ancak her 10 kişiden birinde, depresyon, anksiyete, sinirlilik gibi ruhsal problemlerin görülebileceği ortaya çıkmıştı.
İlacın 2 yıl önce piyasaya çıkmasından beri İngiliz hastalar 2500 kadar yan etki şikayetinde bulundular. Biri intihar olmak üzere 7 ölümün ilaç kullanımından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

 

Add Comment