zayıflama hapı öldürdü ve zayıflama haplarının zararları

zayıflama hapı öldürdü ve zayıflama haplarının zararları
Son zamanlarda bazı zayıflama haplarının kullananlara ölümcül zararlar verdiğine ilişkin haberleri yazılı ve görsel medyada üzüntü ile izliyoruz. Tabi insanların hayatını riske atacak türde zayıflama haplarının eczanelerde bile reçetesiz satılabilecek düzeyde satıldığı şu günlerde insan, kime güveneceğini şaşırıyor. Bizler de okurlarımızı bilgilendirmek için zayıflama hapları seçiminde nelere dikkat edilmeli, zayıflama haplarının zararları nelerdir, ve zararları bulunan zayıflama hapları nasıl anlaşılır sorularına cevap niteliği taşıyacak bu yazıyı yazmaya ihtiyaç duyduk. Umarım bu yazı, diyetvakti.net okurları için faydalı olur.

zayiflama haplari

zayiflama haplari

Çokça duymaya başladığımız zayıflama haplarından ölen birkaç kişinin haberi medyada geniş yankı uyandırdı. Konuyu bilen birisi olarak gerekli araştırmaları yaparak zayıflama hapları na ilişkin birkaç önemli husus tespit ettim. zayıflama hapından ölenler genelde bu dediklerime dikkat etmedikleri için malesef vefat ediyorlar. Şimdi bu tespitlere kısaca göz atalım:

1) Öncelikle, zayıflama hapları öldürdü şeklinde medyaya yansıyan olayların hemen hepsinde kullanılan zayıflama haplarında sibutramin etken maddesinin aşırı ve orantısız bir biçimde kullanıldığını gördük. sibutramin maddesi, diyet ve zayıflama ürünlerinde yaygın olarak kullanılan ve kimyasal adı sibutramin hidroklorür monohidrat olan bir ilaç maddesidir. ABD’de sibutramin içeren ilaçlar, obezite tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak ülkemizdeki zayıflama haplarından farklı olarak amerikan gıda ve ilaç otoritesinin (FDA)  limitleri aşılmadan kullanılmaktadır. Diğer bir ifadeyle sibutramin maddesi yasaklanmış bir bileşik değildir. Ancak sibutramin maddesi bir zayıflama hapında kullanılacaksa FDA nın verdiği üst sınır değerlerden fazla olmaması gerekir. Ancak diğer taraftan da sibutramin içeren zayıflama ilaçları Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklandı. Ülkemizde bu konuda sağlık bakanlığının gerekli tedbirleri almaması, ve piyasada zayıflama ürünleri hakkında boşluk olması nedeniyle bir kısım zayıflama haplarında normalin çok çok üstünde sibutramin maddesi bulunuyor.

2) Ölümcül zayıflama haplarının diğer bir kısmında ise ülkemizde de yasak olan ephedra ( efedra da denir) maddesi var. Bu madde bitkilerden elde edilebildiği gibi laboratuar ortamlarında da üretilebiliyor.Efedrin olarak ta bilinen Ephedra maddesi, geçen yıllarda piyasadan toplatılan bazı zayıflama haplarında anormal düzeyde kullanıldığı tespit edilmişti.

3) Zayıflama haplarında bulunan ölümcül kimyasal maddeler genelde yukarıda saydığımız iki ana etken maddeden oluşuyor. Bu etken maddeler elde edilmesi ucuz olduğu için zayıflama haplarında bolca kullanılıyor.

4) Zayıflama hapı almak isteyen tüketiciler son derece bilinçsizler. Öncelikle ithalatçılar ve üreticiler de kanunun açığını bulmuşlar ve sağlığa zararlı maddeler içeren ve reçeteli ilaç statüsünde satılması gereken bu zayıflama hapları ile ilaçlarını, tarım bakanlığından onay alarak gıda destek takviyesi olarak gösteriyorlar. O zaman da Sağlık Bakanlığının denetiminden kolaylıkla kaçılmış oluyor.

5) Diğer yandan satılan zayıflama haplarının büyük kısmının etken maddesinin ne olduğu ve prospektüs gibi ayrıntılar yer almıyor. Özellikle kalp ve damar hastalıkları bulunan kişilerin içeriğini ve etken maddesini bilmedikleri zayıflama haplarından uzak durmalarını öneriyorum. Zayıflama hapları kullananların büyük kısmı zaten obezite riski ile karşı karşıyadırlar. Beden Kitle endeksi 30 ve yukarısında olan bu kişilerde yoğun vücut ve kan yağlanması nedeniyle kalp ve dolaşım sistemi zaten zayıf durumdadır. Bunun üstüne bir de sibutramin veya efedra maddelerinin limitlerin çok üstünde yer aldığı zayıflama hapları kullanıldığında, kalp krizi riski ölümcül düzeylerde seyrediyor.

6) zayıflama haplarının yan etkileri araştırması, ürün almadan önce muhakkak yapılması gereken bir şeydir. Alacağınız zayıflama hapını internetten bir güzel araştırın. Hangi zayıflama hapı alacaksanız google da ……. zayıflama hapı zararları veya ………. zayıflama hapı şikayet şeklinde aratın. Şayet ürünün şikayeti fazla ise size güven vermiyorsa başka bir ürünü deneyin. Zayıflama hapları hakkında değişik Forum yazılarında kullanıcılar tecrübelerini paylaşıyorlar. Bunlardan da yararlanın. Şimdi piyasada gerçekten bitkisel özlerden yapılan ve sağlığa hiç bir zararı olmayan zayıflama hapları da var. Ancak sahtekarlar yüzünden malesef onlar da olumsuz etkileniyorlar. O nedenle zayıflama hapı isimleri üzerine iyi bir piyasa araştırması yaparak zayıflama haplarının tercihinde fayda var.

Add Comment