Zayıflamak için

Bazen sadece diyet ile kilo verip zayıflayamazsınız.Öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır.Eğer bunları diyet yapmadan önce okuyup uygularsanız Zayıflamanız daha kolay olacak ve daha rahat bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

1. Motivasyonlu olun – Kavuşma veya bir parti gibi özel sebepten dolayı zayıflamaya hevesli olmak muhteşemdir ama yapılan incelemeler kaybettikleri kiloları korumaları en çok muhtemel olan kişilerin, kendileri dışında hiçbir şeye motivasyonu olmayan kişiler olduğunu göstermiştir. Bu kişiler sadece, artık onlar için kilo verme ve sağlıklarını geliştirme zamanı olduğu kararını vermiş kişilerdir.
2. Gerçekçi hedefler belirleyin –
En iyi davranış değişikliği programlarında dahi kişilerin ağırlığı genellikle %10 ila %15’e kadar azalır. Ağırlığınızın %20’sini veya %30’unu kaybetmeye çalışırsanız muhtemelen ya başarısız ve cesaretinizi yitirmiş olursunuz ya da sadece tekrar kilo alırsınız. Gerçekçi hedefler belirlediğinizde kendinizi başarıya yönlendirirsiniz. Hedefinize bir kez ulaştınız mı, başarının verdiği güvenle yeni bir hedef tanımlamanız daha kolay olacaktır.
3. Kötü alışkanlıklarınızı iyileriyle değiştirin –
öğleden sonra bir çerez atıştırmanın hiçbir yanlış tarafı yoktur, aslında çok iyi bir fikirdir, sadece seçtiğiniz çerezin bir Donut değil, bir parça meyve veya az yağlı yoğurt olduğundan emin olun.
4. Kötü günler ard arda gelir –
Bunu anlamanız önemlidir. Planlarınızdaki hayal kırıklığının sebeplerinden biridir. İradenizi bir gün yitirmiş olmanız bir aylık sıkı çalışmayı mahvetmez.
5. Zayıflamayı daha az, sağlığınızı kazanmayı daha çok düşünün – Yeni bir kıyafetin içerisine girmeye çalışarak başlayabilirsiniz. Obezite sağlıksız yaşam tarzı belirtilerinden yalnızca bir tanesidir. Sadece zayıf olmayı değil sağlıklı olmayı düşünün. Diyet gazozlar, yağsız patates cipsleri ve suni olarak tatlandırılmış şekerler kaloriden kısmaya yarayabilir ancak sağlıklı değildirler.
6. Porsiyonlarınızı küçültün –
Restoranlara sık gidenler fazla kilolu olmaya daha yatkındırlar. Bu
yalnızca yedikleri yemek çeşitinden dolayı değil, aynı zamanda porsiyonlarının büyüklüğündendir. Restoranlar büyük porsiyonlarda servis yapmayı fiyat bakımından oldukça etkili buluyorlar – yiyecek masrafı giderlerin çok küçük bir kısmıdır, insanlar büyük porsiyonlara alışarak standardın bu olduğunu düşünüyorlar.
7. Sıvı kalorileri durdurun –
sıvı kaloriler tokluk mekanizmamızı yanıltmazlar: Bir gazoz veya meyve suyu içtikten sonra kendinizi doymuş hissetmezsiniz ve bununla birlikte küçük bir öğün yemek yemiş kadar kalori almış olursunuz.
8. Hareketi hayatınızın bir parçası haline getirin –
Bu tabi i beş set tenis oynamanız veya maraton koşusuna katılmanız gerektiği anlamına gelmez. Bahçe işleri, çim biçme ve cam silme de geçerlidir. Yaşamlarındaki aktiviteleri arttıran kişiler verdikleri kiloları korumada düzgün egzersiz programlarına katılanlar kadar başarılıdırlar. Aslında, fazla kilolu çocuklara egzersiz yapın demekten ziyade, oturarak yaptığınız aktiviteleri kısıtlayın denildiğinde daha fazla kilo verirler (veya ikisini de yapın denildiğinde). Çocukların televizyonu kapatmasını veya bilgisayar başında daha az zaman geçirmelerini sağlamak onları aerobik aktiviteleri arttırmalarına zorlamaktan daha etkilidir.
9. Kilonuzu korumak için egzersiz yapın –
Şaşırtıcı olarak; kilo vermeye çalışıyorsanız eğer, aslında egzersizler çok da fark yaratmıyorlar. Haftada üç-dört kez olmak üzere 30 ila 40 dakikalık oldukça yoğun egzersizler altı ayda sadece bir ila üç kilo vermenizi sağlar. Bunun sebebi yalnızca egzersizin çok fazla kalori yaktırmamasıdır. Ancak verdiğiniz kiloları korumak ve sağlığınızı güçlendirmek harika bir yoldur ve söylediğimiz gibi sırrı ise zayıflamayı değil sağlık kazanmayı düşünmektir.
10. Sabırlı olun – Y
aşam tarzınızda böylesi radikal bir değişiklik yapmak kolay değildir, öğrenmenizin bir yaşam kadar sürebileceği alışkanlıkları yeniden öğreniyorsunuz. Bu yüzden kendinize karşı sabırlı olun.

Add Comment