Detoks Diyetinin Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Detoks Diyetinin Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Son zamanlarda dünyaca ünlü sanatçıların ani ölümleri sık sık magazin gündemine geliyor. Amy Winehouse, Ceyla Gölcüklü örneklerinde olduğu gibi detoks diyeti yapan ünlülerin sansasyonel ölüm haberlerinin gelmesi üzerine detoks adı verilen diyetin neden zararlı olabileceği üzerine kısa bir hatırlatma yapmak istedim. Detoks diyetleri özellikle cemiyet hayatına mensup kişiler tarafından yapılan yani diğer bir ifade ile sosyetede popüler olmuş bir diyet türüdür. Detoksun kelime anlamı “toksinlerden arınma” manasına gelmektedir. Aslında detoks dediğimiz kür, vücudun ürettiği metabolizma ürünü olan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktır. Detoks kürleri sırasında doğal olarak vücudun ihtiyacı olan kalori miktarının daha aşağısında kalori harcaması yapıldığı için kilo verme de mümkün olmaktadır.

detoks diyeti detox kürü

Detox kürlerinin zayıflatıcı etkisini gören uzmanlar bunu bir pazarlama aracı olarak kullandılar ve detox diyeti adı verilen, genellikle tek yönlü beslenme mantığı üzerine kurulu bir tür şok diyet formülünü ambalajlayıp tüketim toplumunun beğenisine sundular. Aslında detoks kürleri meyve, su veya sebze ile yapılan ve kesinlikle çok uzun süreli yapılmaması gereken bir sağlıklı yaşam kürüdür. Ancak bilinçsizce ani kilo verme adına sağlığı hiçe sayarak detoks yapanların ölüme kadar uzanan bir yelpazede bu tehlikeli zayıflama yöntemini tercih ettiklerini görmekteyiz.

Karaciğer, böbrek ve kanı toksinlerden arındırma iddiası olan detoks kürünün bu denli zararlı olabilmesinin temel nedeni, vücudun yaşamsal faaliyetlerini düzgün bir biçimde sürdürebilmesi için gereksinim duyulan, karbonhidrat, şeker, yağ, protein, vitamin, mineral gibi temel besin gruplarının yeterli düzeyde tüketilememesinden kaynaklanıyor. Dengesiz beslenme açlık ve bitkinlik ile birleştiğinde özellikle kalbin zayıflamasına neden oluyor ve Amy Winehouse ölümü örneğinde olduğu gibi kalp krizi ile neticelenebiliyor. Bu nedenle detoks kürü diye pazarlanan zayıflama kürlerinin gerçekten sağlıklı bir zayıflama süreci mi içerdiği, yoksa sağlığımızı riske atmak pahasına yetersiz beslenmenin sonuçlarına mı yol açacağını iyi analiz etmek gerekir.

Detoks diyetinin başlıca zararı ve yan etkisi, vücudun direncini düşürmesi ve temel yaşamsal organların faaliyetlerini sürdürmesine mani olacak düzeyde bir beslenme yetersizliğine yol açmaktadır. Bu nedenle detoks diyeti yapacak olan kişilerin uygulayacakları diyet reçetesini bir uzman doktora veya diplomalı diyetisyen gibi bir beslenme uzmanına göstermesi, şayet uzmanlar tarafından riskli bulunan bir diyet formülüne sahipse bu durumda diyet listesini sağlıklı olacak bir biçimde tekrar düzenletmesini tavsiye ediyoruz.

Add Comment