Kilo Vermenin Püf Noktaları ve İpuçları

Kilo Vermenin Püf Noktaları ve İpuçları

Kilo vermekbir çok kişi için adeta işkenceli bir süreçtir. Ancak kilo vermenin hem zor hem de kolay yönleri var. Bu yazımızda sizlere kilo vermenin püf noktaları adını verdiğimiz zayıflamanın kolay yolları hakkında faydalı ipuçları vereceğiz.

1. Sağlıklı atıştırma öğüncükleri tasarlayın

Kilo Vermenin Püf Noktaları

En popüler diyet listeleri incelendiğinde programında genelde öğün aralarında atıştırmaların yer aldığını görürsünüz. Bu atıştırma öğüncükleri doğru yiyeceklerle yapıldığında daha sağlıklı bir zayıflama olanağı sunmaktadırlar. Örneğin bir dilim peynir, bir parça meyve, bir çorba kaşığı fıstık ezmesi veya yarım kase sebze çorbası gibi hem tok tutan hem de az kalorili yiyecekler tüketebilirsiniz.

2. TV’yi kapatın

Televizyon izlemenin hem insanların uzun saatler boyunca hareketsiz kalmanın metabolizmayı ciddi anlamda yavaşlattığı ve günlük kalori harcama kapasitesinin % 20 kadar düştüğü bilinmektedir. Günlük 2000 kalori tüketen bir birey, 3-4 saatini televizyon karşısında hareketsiz bir biçimde geçirdiğinde 1700 kaloriyi ancak tüketebilmekte ve geriye kalan 300 kalori ise vücutta yağ olarak tüketimektedir. Televizyon izlemenin zararı elbette bununla sınırlı değil. Televizyon izlerken genelde insanlar birşeyler atıştırır ve hiç farkına varmadan oldukça yüklü miktarda kalori alırlar. Bu nedenle mümkün oldukça televizyon karşısında uzun saatler geçirmemeye özen gösterin.

3. Düzenli Olarak Kilonuzu Tartın

Bir insanın kilosu birkaç gün üst üste artma sürecine girdiyse, alarm zilleri çalıyor demektir. Bu nedenle kilonuzu kontrol etmek, kilo veremiyorsanız bile en azından almaya engel olmak gerekmektedir.
4. Haftada üç gün egzersiz yapın

Haftada 3 gün 20 şer dakikanızı şınav, mekik, ayak ve kalça egzersizleri, gibi yağ yakan ve vücudun kaslarını diri tutan egzersiz hareketlerine ayırınız. Bu sayede metabolizmanız daha hızlı çalışacaktır.

5. Kendinizi Kontrol Altına Alın

Acıkma hissi beyinde öncelikle zayıf sinir uyarıları olarak yayılmaya başlar ve zaman geçtikçe bu sinirsel uyarılar şiddetlenir. Açlık hissi, bu sinir uyarılarının artık dayanılmaz hale geldiği zamanda ortaya çıkar. Bu nedenle ilk acıkma evresinde kendinizi kontrol altına alın ve ilk acıkma hissinden ortalama 1 buşuk ile 2 saat sonra yemeğinizi yiyin.

6. Zayıflamak İçin Kahvaltı Yapmak Faydalıdır

Dengeli ama hızlı zayıflamak istiyorum diyorsanız sabahları kesinlikle sağlam bir kahvaltı yapmanız şarttır. Kahvaltıda ekmeğe fazla yüklenmeden, yağ, karbonhidrat ve protein dağılımı bakımından dengeli bir kahvaltı yapmanız faydalı olacaktır. Sabahları iyi ve besleyici bir kahvaltı yapan kişilerin gün içerisinde açlık krizlerine karşı koruma sağladığı ve kan şekeri düzeyinin en az 12 saat kadar dengelendiği araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

7. İçtiklerinize dikkat edin.

Sadece hafta sonları bile içtiğimiz kalorili içecekleri kontrol altına alabilsek günlük olarak yaklaşık 300 kalori kadar bir yükten kurtulmuş oluyoruz. Özellikle alkollü içecekler, konsantre meyve suları ve gazlı, sodalı içecekler bu bakımdan dikkat edilmesi gereken içecek gruplarıdır.

8. Günde 2 porsiyon meyve tüketin

Meyvede neredeyse hiç yağ yoktur ve çoğunlukla su bulunduran bir besindir. Bol meyve yiyerek hem tokluk hissi oluşturabilir hem de daha az kalori almış olursunuz. Vücuda faydalı olan, sağlıklı lifleri bolca içeren dengeli bir karbonhidrat kaynağı olan meyveler, karbonhidrat zenginliği bakımından da kilo almaya neden olmayacak düzeydedir.

9 – Gece uykusu önemlidir

Bundan böyle yatağa sadece 30 dakika önce giderek ve 30 dk daha geç uyanarak 1 saatlik bir süreyle uyku sürenizi artıracaksınız. Daha iyi dinlenen vücudumuz hem yorgunluk ve stresi üzerinden atacak hem de güne daha dinç başlayarak gün içerisinde daha fazla kalori harcayacaktır. Kendinizi enerjik hissetmeniz için uykunuzu tam olarak almanız vücut sağlığı açısından şarttır.

10. Kendinizi ince gösterecek giysiler seçin

Görünüm olarak kendinizi olduğunuzdan daha ince ve zayıf gösterebilirsiniz. Bu size hem görsel manada bir motivasyon sağlayacak hem de zayıflama hedeflerine yaklaştığınızı dış dünyaya mesaj olarak verebileceksiniz. Kilo verme sürecinde başarılı olan kişilerin morallerinin hep yüksek olduğunu hatırlayın.

Şimdilik kilo verme konusundaki püf noktaları burada sonlandırıyoruz. Daha sonra yazımızda devam edeceğiz.

Add Comment