Şifalı Bitkiler ve Yararları

ADAÇAYI: Yaprakları ve dalları kullanılır. Antiseptik özelliği vardır. Deri problemlerinde tonik olarak kullanıldığında fevkalade sonuç verir. Çayı yüze sürüldüğünde yaşlı ve gözenekleri genişlemiş cilde faydalıdır. Banyoda kullanıldığında ağrıyan kaslara ve ayaklara iyi gelir. Yaprağı çiğnendiğinde ağız kokusunu giderir. Kurutulmuş yaprakları toz haline getirilip tuzla karıştırıldıktan sonra dişlere sürülürse dişleri beyazlatır.
BEYAZ ZENCEFİL: Derideki lekeleri giderir.
BİBERİYE: Yaprakları ve çiçekleri antiseptik özelliktedir. Vücuttaki yağların yakılmasına  yardımcı olur. Saçın uzamasında son derece etkili olan bir bitkidir. Biberiye çayı cilde sürüldüğünde genişlemiş gözenekleri sıkıştırır. Banyo suyuna çayı katıldığında bedene canlılık verir. Kozmetikte antioksidan, antiseptik, temizleyici, dinçleştirici ve yenileyici özelliği vardır. Ayrıca yaş düzenleyici, güneşten koruyucu ve saç güçlendirici aktiviteleri vardır. Özellikle kepekli saçlar başta olmak üzere tüm saç tipleri için şampuanlarda, dinçleştirici vücut sütlerinde, akneli yağlı ciltler ve karma ciltler için maskelerde, ağız hijyen ürünlerinde kullanılır.
ÇÖVENOTU: Kökünün temizleme özelliği vardır. İsilik, kaşıntı ve alerjiye iyi gelir. Tonik olarak da kullanılır.
FESLEĞEN: Spazm önleyici özelliği vardır.  Baş ağrısı ve mide kramplarında kullanılır. Kadınlarda adetin düzenli ve ağrısız olmasını sağlar.
FRENK MAYDONUZU: Yaprağı ve dalları kullanılır. Problemli ciltler için tonik olarak kullanıldığında mükemmel sonuç verir.
GÜL: Çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Nemlendirici ve tonik için idealdir. Rahatlık ve sakinlik verir. Afrodizyak özelliği vardır.
KEKİK: Yaprakları ve dalları kullanılır. Tonik olarak  da kullanılabilir. Yemeklere de eşsiz bir lezzet katan kekik aynı zamanda sakinleştirici özelliktedir. Çay gibi demlenir, yüzün alt kısımlarına kompres yapılır. Buğu banyosu yapılırsa ciltteki gözenekleri açar, yağ bezelerinin faaliyetlerini dengeler, ağız hijyen ürünlerinde, akneli yağlı ciltler için astringent kremlerde, cansız, solgun, yıpranmış, hassas saç şampuanlarında, yağlı saç losyonlarında kullanılır.
LAVANTA ÇİÇEĞİ: Sakinlik verir. Evinize güzel bir koku ve bereket getirir.
LİMON AĞACI OTU: yağlı ve problemli ciltlere tonik olarak oldukça faydalıdır. Ayrıca öğütülerek sivilceye de sürülebilir.
MENEKŞE: Çiçekleri kullanılır. Unutkanlığı giderir.
NANE: Yaprakları canlılık verir. Naturel deodorantlarda rahatlatıcı özelliği olduğu gibi üşütme, mide spazmlarında bir cankurtarandır.
OKALİPTÜS: Antiseptik özelliği vardır. Öksürük ve bronşite iyi gelir. Saunada bronşları açar.
PAPATYA: Buharı cildi yumuşatır. Demlenmiş papatya suyunu buz haline getirip yüzünüzde dolaştırırsanız yumuşatıcı ve sıkılaştırıcı özelliğini fark edeceksiniz. Ekstresi yatıştırıcı, nemlendirici, yenileyici ve leke giderici özellikler taşır. Esansı ise laksatif, antiseptik, yumuşatıcı, temizleyici ve yenileyici etkidedir. İdrar çoğaltıcı, gaz giderici, safra söktürücü, yara iyileştirici, ağrı kesicidir. Ayrıca sistit hastalığına iyi gelir. Küvetteki sıcak suya bolca papatya koyulup içerisinde 30 dakika durduğunuzda sistiti geçirir.
PORTAKAL ÇİÇEĞİ: Sıcaklık verir, sakinleştirir.
SARDUNYA ÇİÇEĞİ: Kozmetikte kullanılan bir bitkidir. Temizleyici tonik olarak da kullanılır.
SUSAM: Öğütülüp bala karıştırılıp yenildiğinde ses tellerindeki iltihabı giderir. Sesi güzelleştirir.
ŞERBETÇİOTU: Tonik ve maskelerde kullanılır. Ayrıca kaynatılıp bal ilavesiyle içilirse sinir sistemine iyi gelir. Bolca kadınlık hormonu ihtiva eder.
YABAN KEREVİZİ: Kullanılan kısmı kökleridir. Cildi canlandırır., problemli cilde iyi gelir. Hamilelikte kullanılmamalıdır.
YASEMİN: Dalı ve yaprakları çay gibi de içilen yaseminin yaprakları tonik olarak da kullanılır.
ZENCEFİL KÖKÜ: Saç ve vücut temizlemede kullanılabilir. Zencefil saçları parlatır. Kaynatılıp içildiğinde vücuda çok faydası olur.
BİTKİSEL YAĞLAR
FINDIK YAĞI: Saça ve cilde çok faydalıdır.
HİNDİSTAN CEVİZİYAĞI: Nemlendirici özelliği vardır. Saça parlaklık verir. Güneşten zarar vermiş cildi onarır.
EŞEKOTU YAĞI: Problemli cildin kendini toparlamasına yardımcı olur. Regli dönemi ağrılarında karına masaj yapılırsa iyi gelir. Ayrıca menepoz döneminde otu kaynatılıp içilirse rahatlık verir.
JOJOBA YAĞI: Genellikle kozmetikte kullanılır. Nemlendirici özelliğiyle tek başına da kullanılabilir.
ZEYTİNYAĞI: Saç ve ciltler için birebirdir. E vitamini ambülüyle karıştırılıp saça, cilde, dekolteye uygulandığında harika sonuç alınır.
AYÇİÇEĞİ YAĞI: Özü, masaj ve anyolarda kullanılır.
SAFRAN YAĞI: Masajda kullanılır. Vücuda ve yüze son derece faydalıdır.

Add Comment